Сардела или пеларгонија (Pelargonium sp.)

е растение кое води потекло од Јужна Африка. Тоа е цвеќе кое е многу распространето во нашиот регион. Постојат повеќе видови, а меѓу најпопуларните видови на сардела е Pelargonium zonale (исправена) и P. peltatum (висечка). Се одгледува најчесто како балконско цвеќе.

Uploaded: Aug 20, 2016

Views: 229

Likes: 49

Downloads: 0

Tags: Цвета, од, пролет, до, есен, Сардела

Like
Share
Download
published 1 year ago
Andrijana1980
Follow


9 Comments
selena_k

selena_k

posted 12 months ago

nice :)

bethann31

bethann31

posted 12 months ago

Very pretty!

dutanana

dutanana

posted 12 months ago

:)

tramp963

tramp963

posted 12 months ago

**

digipan

digipan

posted 12 months ago

u

lacho59

lacho59

posted 1 year ago

красиво е

raphilon

raphilon

posted 1 year ago

Nice flowers

mecelk

mecelk

posted 1 year ago

<<<<<

shi

shi

posted 1 year ago

Likeeeeeeeeee